RNLI Pennant 2016

Beccles ASC

Results are final

Overall

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st King Murphy Laser 147658 Harry Shipley   1095 2.0 2.0 1.0 1.0 (5.0) 1.0 2.0 (4.0) (68.0 DNC) (68.0 DNC) 154.0 9.0
2nd Penelope Jane Norfolk B64 George Curtis Glen Curtis 1243 5.0 1.0 (7.0) (6.0) 2.0 2.0 (68.0 DNC) (68.0 DNC) 3.0 3.0 165.0 16.0
3rd Blue RS Fly RS200 ns 612 Jon Blankley Hugo Blyth 1078 (7.0) (7.0) 4.0 4.0 3.0 4.0 (68.0 DNC) (68.0 DNC) 1.0 1.0 167.0 17.0
4th Rincewind Kestrel ns 859 Dan Moriarty Mike Thrower 1050 3.0 (6.0) (5.0) 2.0 4.0 3.0 (68.0 DNC) (68.0 DNC) 2.0 4.0 165.0 18.0
5th Tankard Norfolk B21 Rory Kelsey Max McKenna 1243 4.0 4.0 3.0 5.0 (68.0 DNC) (68.0 DNC) 1.0 2.0 (68.0 DNC) (68.0 DNC) 291.0 19.0
6th Smart RS RS200 ns 608 Ryan Langston Amy Hewitt 1078 (6.0) 5.0 (6.0) 3.0 1.0 6.0 5.0 3.0 (68.0 DNC) (68.0 DNC) 171.0 23.0
7th Laura III Enterprise 21838 Stuart Halliday Sophie Graham 1113 (12.0) (9.0) (11.0) (9.0) 8.0 7.0 6.0 5.0 4.0 5.0 76.0 35.0
8th Herewego Norfolk B14 Richard Baylis Caroline Baylis 1243 (68.0 DNC) (68.0 DNC) 9.0 8.0 6.0 5.0 (68.0 DNC) (68.0 DNC) 5.0 7.0 312.0 40.0
9th Ratty Norfolk B67 Tim Haycock Julie Walker 1243 9.0 (10.0) 8.0 (11.0) 7.0 8.0 4.0 6.0 (68.0 DNC) (68.0 DNC) 199.0 42.0
10th Dingbat Norfolk B5 Richard Lewis Tim French 1243 11.0 11.0 10.0 10.0 (68.0 DNC) (68.0 DNC) (68.0 DNC) (68.0 DNC) 6.0 6.0 326.0 54.0
11th Flits Lightning 368 260 David Elliott   1164 (68.0 DNC) (68.0 DNC) 12.0 12.0 9.0 9.0 19.0 RET (68.0 DNC) (68.0 DNC) 68.0 DNC 401.0 129.0
12th Dragonfly Norfolk B56 Ron Haynes Roger Campling 1243 10.0 12.0 (68.0 DNC) (68.0 DNC) (68.0 DNC) (68.0 DNC) 68.0 DNC 68.0 DNC 7.0 2.0 439.0 167.0
13th Wanderer Wanderer ns 467 David Grief Sue Grief 1193 (68.0 DNC) (68.0 DNC) (68.0 DNC) (68.0 DNC) 68.0 DNC 68.0 DNC 68.0 DNC 19.0 RET 8.0 8.0 511.0 239.0
14th Mr Angry Laser 153482 Jake Shipley   1095 (68.0 DNC) (68.0 DNC) (68.0 DNC) (68.0 DNC) 68.0 DNC 68.0 DNC 3.0 1.0 68.0 DNC 68.0 DNC 548.0 276.0
15th Rude Boy Streaker 1664 Rowan Curtis   1137 1.0 3.0 (68.0 DNC) (68.0 DNC) (68.0 DNC) (68.0 DNC) 68.0 DNC 68.0 DNC 68.0 DNC 68.0 DNC 548.0 276.0
16th Flash Lightning 368 322 Mark Langston   1164 (68.0 DNC) (68.0 DNC) 2.0 7.0 (68.0 DNC) (68.0 DNC) 68.0 DNC 68.0 DNC 68.0 DNC 68.0 DNC 553.0 281.0
17th Bilbo Kestrel ns 1500 Nigel Shipley Billy Stannard 1050 8.0 8.0 (68.0 DNC) (68.0 DNC) (68.0 DNC) (68.0 DNC) 68.0 DNC 68.0 DNC 68.0 DNC 68.0 DNC 560.0 288.0
18th Bananarama Wayfarer ns 6319 Derek Watson Stuart Blyth 1129 (68.0 DNC) (68.0 DNC) (68.0 DNC) (68.0 DNC) 68.0 DNC 68.0 DNC 68.0 DNC 68.0 DNC 9.0 9.0 562.0 290.0

R1 - 2015-04-02 at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 14:10, Wind dir: SSE, Ave wind: 12 mph
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Rude Boy Streaker 1664 Rowan Curtis   1137 14:43:06 0:33:06 0:29:07 1.0
2 King Murphy Laser 147658 Harry Shipley   1095 14:42:04 0:32:04 0:29:17 2.0
3 Rincewind Kestrel ns 859 Dan Moriarty Mike Thrower 1050 14:41:52 0:31:52 0:30:21 3.0
4 Tankard Norfolk B21 Rory Kelsey Max McKenna 1243 14:48:54 0:38:54 0:31:18 4.0
5 Penelope Jane Norfolk B64 George Curtis Glen Curtis 1243 14:49:07 0:39:07 0:31:28 5.0
6 Smart RS RS200 ns 608 Ryan Langston Amy Hewitt 1078 14:44:04 0:34:04 0:31:36 6.0
7 Blue RS Fly RS200 ns 612 Jon Blankley Hugo Blyth 1078 14:44:05 0:34:05 0:31:37 7.0
8 Bilbo Kestrel ns 1500 Nigel Shipley Billy Stannard 1050 14:43:44 0:33:44 0:32:08 8.0
9 Ratty Norfolk B67 Tim Haycock Julie Walker 1243 14:50:28 0:40:28 0:32:33 9.0
10 Dragonfly Norfolk B56 Ron Haynes Roger Campling 1243 14:51:11 0:41:11 0:33:08 10.0
11 Dingbat Norfolk B5 Richard Lewis Tim French 1243 14:52:28 0:42:28 0:34:10 11.0
12 Laura III Enterprise 21838 Stuart Halliday Sophie Graham 1113 14:48:55 0:38:55 0:34:58 12.0

R2 - 2015-04-02 at 15:30

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 15:30, Wind dir: SSE, Ave wind: 12 mph
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Penelope Jane Norfolk B64 George Curtis Glen Curtis 1243 16:13:53 0:43:53 0:35:18 1.0
2 King Murphy Laser 147658 Harry Shipley   1095 16:08:52 0:38:52 0:35:30 2.0
3 Rude Boy Streaker 1664 Rowan Curtis   1137 16:11:29 0:41:29 0:36:29 3.0
4 Tankard Norfolk B21 Rory Kelsey Max McKenna 1243 16:15:49 0:45:49 0:36:52 4.0
5 Smart RS RS200 ns 608 Ryan Langston Amy Hewitt 1078 16:10:15 0:40:15 0:37:20 5.0
6 Rincewind Kestrel ns 859 Dan Moriarty Mike Thrower 1050 16:09:22 0:39:22 0:37:30 6.0
7 Blue RS Fly RS200 ns 612 Jon Blankley Hugo Blyth 1078 16:10:28 0:40:28 0:37:32 7.0
8 Bilbo Kestrel ns 1500 Nigel Shipley Billy Stannard 1050 16:09:59 0:39:59 0:38:05 8.0
9 Laura III Enterprise 21838 Stuart Halliday Sophie Graham 1113 16:12:53 0:42:53 0:38:32 9.0
10 Ratty Norfolk B67 Tim Haycock Julie Walker 1243 16:20:13 0:50:13 0:40:24 10.0
11 Dingbat Norfolk B5 Richard Lewis Tim French 1243 16:20:25 0:50:25 0:40:34 11.0
12 Dragonfly Norfolk B56 Ron Haynes Roger Campling 1243 16:22:31 0:52:31 0:42:15 12.0

R3 - 2016-04-09 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 14:00, Wind dir: SSE, Ave wind: 12 mph
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 King Murphy Laser 147658 Harry Shipley   1095 14:30:01 0:30:01 0:27:25 1.0
2 Flash Lightning 368 322 Mark Langston   1164 14:32:50 0:32:50 0:28:12 2.0
3 Tankard Norfolk B21 Rory Kelsey Max McKenna 1243 14:35:18 0:35:18 0:28:24 3.0
4 Blue RS Fly RS200 ns 612 Jon Blankley Hugo Blyth 1078 14:31:01 0:31:01 0:28:46 4.0
5 Rincewind Kestrel ns 859 Dan Moriarty Mike Thrower 1050 14:30:49 0:30:49 0:29:21 5.0
6 Smart RS RS200 ns 608 Ryan Langston Amy Hewitt 1078 14:32:02 0:32:02 0:29:43 6.0
7 Penelope Jane Norfolk B64 George Curtis Glen Curtis 1243 14:37:49 0:37:49 0:30:25 7.0
8 Ratty Norfolk B67 Tim Haycock Julie Walker 1243 14:38:58 0:38:58 0:31:21 8.0
9 Herewego Norfolk B14 Richard Baylis Caroline Baylis 1243 14:39:16 0:39:16 0:31:35 9.0
10 Dingbat Norfolk B5 Richard Lewis Tim French 1243 14:41:26 0:41:26 0:33:20 10.0
11 Laura III Enterprise 21838 Stuart Halliday Sophie Graham 1113 14:37:09 0:37:09 0:33:23 11.0
12 Flits Lightning 368 260 David Elliott   1164 14:39:53 0:39:53 0:34:16 12.0

R4 - 2016-04-09 at 15:15

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 15:15, Wind dir: SSE, Ave wind: 12 mph
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 King Murphy Laser 147658 Harry Shipley   1095 15:57:27 0:42:27 0:38:46 1.0
2 Rincewind Kestrel ns 859 Dan Moriarty Mike Thrower 1050 15:56:20 0:41:20 0:39:22 2.0
3 Smart RS RS200 ns 608 Ryan Langston Amy Hewitt 1078 15:58:36 0:43:36 0:40:27 3.0
4 Blue RS Fly RS200 ns 612 Jon Blankley Hugo Blyth 1078 15:59:17 0:44:17 0:41:05 4.0
5 Tankard Norfolk B21 Rory Kelsey Max McKenna 1243 16:07:51 0:52:51 0:42:31 5.0
6 Penelope Jane Norfolk B64 George Curtis Glen Curtis 1243 16:08:32 0:53:32 0:43:04 6.0
7 Flash Lightning 368 322 Mark Langston   1164 16:06:19 0:51:19 0:44:05 7.0
8 Herewego Norfolk B14 Richard Baylis Caroline Baylis 1243 16:12:14 0:57:14 0:46:03 8.0
9 Laura III Enterprise 21838 Stuart Halliday Sophie Graham 1113 16:08:36 0:53:36 0:48:09 9.0
10 Dingbat Norfolk B5 Richard Lewis Tim French 1243 16:17:17 1:02:17 0:50:06 10.0
11 Ratty Norfolk B67 Tim Haycock Julie Walker 1243 16:18:00 1:03:00 0:50:41 11.0
12 Flits Lightning 368 260 David Elliott   1164 16:14:44 0:59:44 0:51:19 12.0

R5 - 2016-04-16 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 14:00, Wind dir: NNW, Ave wind: 17mph
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Smart RS RS200 ns 608 Ryan Langston Amy Hewitt 1078 14:28:26 0:28:26 0:26:23 1.0
2 Penelope Jane Norfolk B64 George Curtis Glen Curtis 1243 14:33:20 0:33:20 0:26:49 2.0
3 Blue RS Fly RS200 ns 612 Jon Blankley Hugo Blyth 1078 14:29:07 0:29:07 0:27:01 3.0
4 Rincewind Kestrel ns 859 Dan Moriarty Mike Thrower 1050 14:28:27 0:28:27 0:27:06 4.0
5 King Murphy Laser 147658 Harry Shipley   1095 14:29:45 0:29:45 0:27:10 5.0
6 Herewego Norfolk B14 Richard Baylis Caroline Baylis 1243 14:35:02 0:35:02 0:28:11 6.0
7 Ratty Norfolk B67 Tim Haycock Julie Walker 1243 14:35:31 0:35:31 0:28:34 7.0
8 Laura III Enterprise 21838 Stuart Halliday Sophie Graham 1113 14:33:06 0:33:06 0:29:44 8.0
9 Flits Lightning 368 260 David Elliott   1164 14:34:41 0:34:41 0:29:48 9.0

R6 - 2016-04-16 at 15:10

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 15:10, Wind dir: WNW, Ave wind: 11
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 King Murphy Laser 147658 Harry Shipley   1095 15:40:31 0:30:31 0:27:52 1.0
2 Penelope Jane Norfolk B64 George Curtis Glen Curtis 1243 15:44:47 0:34:47 0:27:59 2.0
3 Rincewind Kestrel ns 859 Dan Moriarty Mike Thrower 1050 15:39:51 0:29:51 0:28:26 3.0
4 Blue RS Fly RS200 ns 612 Jon Blankley Hugo Blyth 1078 15:40:49 0:30:49 0:28:35 4.0
5 Herewego Norfolk B14 Richard Baylis Caroline Baylis 1243 15:47:31 0:37:31 0:30:11 5.0
6 Smart RS RS200 ns 608 Ryan Langston Amy Hewitt 1078 15:43:02 0:33:02 0:30:39 6.0
7 Laura III Enterprise 21838 Stuart Halliday Sophie Graham 1113 15:44:24 0:34:24 0:30:54 7.0
8 Ratty Norfolk B67 Tim Haycock Julie Walker 1243 15:49:45 0:39:45 0:31:59 8.0
9 Flits Lightning 368 260 David Elliott   1164 15:48:09 0:38:09 0:32:46 9.0

R7 - 2016-04-23 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 14:00, Wind dir: N, Ave wind: 13 mph
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Tankard Norfolk B21 Rory Kelsey Max McKenna 1243 14:36:33 0:36:33 0:29:24 1.0
2 King Murphy Laser 147658 Harry Shipley   1095 14:33:19 0:33:19 0:30:26 2.0
3 Mr Angry Laser 153482 Jake Shipley   1095 14:33:32 0:33:32 0:30:37 3.0
4 Ratty Norfolk B67 Tim Haycock Julie Walker 1243 14:38:34 0:38:34 0:31:02 4.0
5 Smart RS RS200 ns 608 Ryan Langston Amy Hewitt 1078 14:33:33 0:33:33 0:31:07 5.0
6 Laura III Enterprise 21838 Stuart Halliday Sophie Graham 1113 14:36:39 0:36:39 0:32:56 6.0
7 Flits Lightning 368 260 David Elliott   1164   RET   19.0

R8 - 2016-04-23 at 15:20

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 15:20, Wind dir: N, Ave wind: 13 mph
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Mr Angry Laser 153482 Jake Shipley   1095 15:48:37 0:28:37 0:26:08 1.0
2 Tankard Norfolk B21 Rory Kelsey Max McKenna 1243 15:53:52 0:33:52 0:27:15 2.0
3 Smart RS RS200 ns 608 Ryan Langston Amy Hewitt 1078 15:50:09 0:30:09 0:27:58 3.0
4 King Murphy Laser 147658 Harry Shipley   1095 15:51:30 0:31:30 0:28:46 4.0
5 Laura III Enterprise 21838 Stuart Halliday Sophie Graham 1113 15:53:09 0:33:09 0:29:47 5.0
6 Ratty Norfolk B67 Tim Haycock Julie Walker 1243 15:57:41 0:37:41 0:30:19 6.0
7 Wanderer Wanderer ns 467 David Grief Sue Grief 1193   RET   19.0

R9 - 2016-04-30 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 14:00, Wind dir: NNW, Ave wind: 10mph
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Blue RS Fly RS200 ns 612 Jon Blankley Hugo Blyth 1078 14:28:53 0:28:53 0:26:48 1.0
2 Rincewind Kestrel ns 859 Dan Moriarty Mike Thrower 1050 14:28:33 0:28:33 0:27:11 2.0
3 Penelope Jane Norfolk B64 George Curtis Glen Curtis 1243 14:34:54 0:34:54 0:28:05 3.0
4 Laura III Enterprise 21838 Stuart Halliday Sophie Graham 1113 14:32:00 0:32:00 0:28:45 4.0
5 Herewego Norfolk B14 Richard Baylis Caroline Baylis 1243 14:38:15 0:38:15 0:30:46 5.0
6 Dingbat Norfolk B5 Richard Lewis Tim French 1243 14:38:40 0:38:40 0:31:06 6.0
7 Dragonfly Norfolk B56 Ron Haynes Roger Campling 1243 14:40:29 0:40:29 0:32:34 7.0
8 Wanderer Wanderer ns 467 David Grief Sue Grief 1193 14:40:12 0:40:12 0:33:42 8.0
9 Bananarama Wayfarer ns 6319 Derek Watson Stuart Blyth 1129 14:39:38 0:39:38 0:35:06 9.0

R10 - 2016-04-30 at 15:15

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 15:15, Wind dir: SE, Ave wind: 8 mph
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Blue RS Fly RS200 ns 612 Jon Blankley Hugo Blyth 1078 15:48:47 0:33:47 0:31:20 1.0
2 Dragonfly Norfolk B56 Ron Haynes Roger Campling 1243 15:55:09 0:40:09 0:32:18 2.0
3 Penelope Jane Norfolk B64 George Curtis Glen Curtis 1243 15:55:17 0:40:17 0:32:24 3.0
4 Rincewind Kestrel ns 859 Dan Moriarty Mike Thrower 1050 15:49:27 0:34:27 0:32:49 4.0
5 Laura III Enterprise 21838 Stuart Halliday Sophie Graham 1113 15:52:06 0:37:06 0:33:20 5.0
6 Dingbat Norfolk B5 Richard Lewis Tim French 1243 15:57:19 0:42:19 0:34:03 6.0
7 Herewego Norfolk B14 Richard Baylis Caroline Baylis 1243 15:57:46 0:42:46 0:34:24 7.0
8 Wanderer Wanderer ns 467 David Grief Sue Grief 1193 15:56:50 0:41:50 0:35:04 8.0
9 Bananarama Wayfarer ns 6319 Derek Watson Stuart Blyth 1129 15:55:13 0:40:13 0:35:37 9.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com