Commodore's Cup 2016

Beccles ASC

Results are provisional

Overall

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Rude Boy Streaker 1664 Rowan Curtis   1137 2.0 1.0 (5.0) 2.0 (3.0) 3.0 16.0 8.0
2nd King Murphy Laser 147658 Harry Shipley   1095 (76.0 DNC) 2.0 6.0 3.0 (76.0 DNC) 1.0 164.0 12.0
3rd Mr Angry Laser 153482 Jake Shipley   1095 (76.0 DNC) (27.0 RET) 1.0 1.0 8.0 4.0 117.0 14.0
4th Smart RS RS200 ns 608 Ryan Langston Amy Hewitt 1078 1.0 (10.0) 2.0 4.0 7.0 (8.0) 32.0 14.0
5th Jenny Kestrel ns 859 Dan Moriarty Mike Thrower 1050 5.0 6.0 (76.0 DNC) 5.0 1.0 (7.0) 100.0 17.0
6th ?? Laser 152425 Tamsin Highfield   1095 8.0 7.0 (12.0) (76.0 DNC) 2.0 2.0 107.0 19.0
7th Bilbo Kestrel ns 1500 Nigel Shipley Billy Stannard 1050 3.0 4.0 (9.0) 7.0 (11.0) 6.0 40.0 20.0
8th Neptune Wanderer ns 1723 Bethany Hood Jordan Levett 1193 4.0 (9.0) (7.0) 6.0 5.0 5.0 36.0 20.0
9th Yarebeat Wayfarer ns 4145 Mike Roll Shirley Roll 1129 6.0 3.0 13.0 (27.0 RET) 6.0 (27.0 RET) 82.0 28.0
10th Wanderer Wanderer ns 467 David Grief Mark Popay 1193 7.0 11.0 4.0 (27.0 RET) (12.0) 10.0 71.0 32.0
11th Hurrican Kestrel ns 492 Charlie Folkard Corisa Clark 1050 (12.0) (14.0) 11.0 8.0 10.0 9.0 64.0 38.0
12th Herewego Norfolk B14 Richard Baylis Caroline Baylis 1243 (76.0 DNC) 12.0 15.0 (76.0 DNC) 4.0 27.0 RET 210.0 58.0
13th Bunty Graduate 1391 Simon Stewart Agata 1136 14.0 (76.0 DNC) 17.0 9.0 (76.0 DNC) 27.0 RET 219.0 67.0
14th Cosmic Wanderer ns 699 Stuart Blyth Bev Blyth 1193 15.0 17.0 (76.0 DNC) (76.0 DNC) 27.0 RET 27.0 RET 238.0 86.0
15th Penelope Jane Norfolk B64 Glen Curtis George Curtis 1243 (76.0 DNC) 5.0 3.0 27.0 RET (76.0 DNC) 76.0 DNC 263.0 111.0
16th Poseidon Wanderer ns 1302 Adam Yorkston Kyle Beamish 1193 13.0 15.0 16.0 (76.0 DNC) (76.0 DNC) 76.0 DNC 272.0 120.0
17th Spume Leader 1197 Simon Marfleet C Marfleet 1117 (76.0 DNC) (76.0 DNC) 8.0 76.0 DNC 9.0 76.0 DNC 321.0 169.0
18th Ratty Norfolk B67 JW Julie Walker Tim Haycock 1243 10.0 (76.0 DNC) 10.0 (76.0 DNC) 76.0 DNC 76.0 DNC 324.0 172.0
19th Bananarama Wayfarer ns 6319 Derek Watson Ann Other 1129 9.0 16.0 (76.0 DNC) (76.0 DNC) 76.0 DNC 76.0 DNC 329.0 177.0
20th Brambling Norfolk B47 Sue Grief Danny Johnson 1243 (76.0 DNC) 13.0 14.0 (76.0 DNC) 76.0 DNC 76.0 DNC 331.0 179.0
21st No Hope Laser 127562 Andy Bedwell   1095 (76.0 DNC) 8.0 (76.0 DNC) 76.0 DNC 76.0 DNC 76.0 DNC 388.0 236.0
22nd Brambling Norfolk B47 DJ Danny Johnson Sue Grief 1243 11.0 (76.0 DNC) (76.0 DNC) 76.0 DNC 76.0 DNC 76.0 DNC 391.0 239.0
23rd Revolution Streaker 1789 Mark Langston   1137 (76.0 DNC) (76.0 DNC) 76.0 DNC 76.0 DNC 76.0 DNC 76.0 DNC 456.0 304.0
23rd Tempo Streaker 1647 David Grief   1137 (76.0 DNC) (76.0 DNC) 76.0 DNC 76.0 DNC 76.0 DNC 76.0 DNC 456.0 304.0
23rd Tankard Norfolk B21 Rory Kelsey Max & Georgie 1243 (76.0 DNC) (76.0 DNC) 76.0 DNC 76.0 DNC 76.0 DNC 76.0 DNC 456.0 304.0
23rd Ratty Norfolk B67 Tim Haycock Julie Walker 1243 (76.0 DNC) (76.0 DNC) 76.0 DNC 76.0 DNC 76.0 DNC 76.0 DNC 456.0 304.0

R1 - 2016-08-01 at 10:10

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:10, Wind dir: W, Ave wind: 12 mph
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Smart RS RS200 ns 608 Ryan Langston Amy Hewitt 1078 10:46:52 0:36:52 0:34:12 1.0
2 Rude Boy Streaker 1664 Rowan Curtis   1137 10:50:53 0:40:53 0:35:57 2.0
3 Bilbo Kestrel ns 1500 Nigel Shipley Billy Stannard 1050 10:48:16 0:38:16 0:36:27 3.0
4 Neptune Wanderer ns 1723 Bethany Hood Jordan Levett 1193 10:53:42 0:43:42 0:36:38 4.0
5 Jenny Kestrel ns 859 Dan Moriarty Mike Thrower 1050 10:48:40 0:38:40 0:36:50 5.0
6 Yarebeat Wayfarer ns 4145 Mike Roll Shirley Roll 1129 10:51:52 0:41:52 0:37:05 6.0
7 Wanderer Wanderer ns 467 David Grief Mark Popay 1193 10:54:36 0:44:36 0:37:23 7.0
8 ?? Laser 152425 Tamsin Highfield   1095 10:52:00 0:42:00 0:38:21 8.0
9 Bananarama Wayfarer ns 6319 Derek Watson Ann Other 1129 10:53:59 0:43:59 0:38:57 9.0
10 Ratty Norfolk B67 JW Julie Walker Tim Haycock 1243 10:58:46 0:48:46 0:39:14 10.0
11 Brambling Norfolk B47 DJ Danny Johnson Sue Grief 1243 10:59:18 0:49:18 0:39:40 11.0
12 Hurrican Kestrel ns 492 Charlie Folkard Corisa Clark 1050 10:51:48 0:41:48 0:39:49 12.0
13 Poseidon Wanderer ns 1302 Adam Yorkston Kyle Beamish 1193 10:58:24 0:48:24 0:40:34 13.0
14 Bunty Graduate 1391 Simon Stewart Agata 1136 10:59:24 0:49:24 0:43:29 14.0
15 Cosmic Wanderer ns 699 Stuart Blyth Bev Blyth 1193 11:03:29 0:53:29 0:44:50 15.0

R2 - 2016-08-01 at 13:20

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 13:20, Wind dir: W, Ave wind: 10 mph
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Rude Boy Streaker 1664 Rowan Curtis   1137 13:55:24 0:35:24 0:31:08 1.0
2 King Murphy Laser 147658 Harry Shipley   1095 13:55:51 0:35:51 0:32:44 2.0
3 Yarebeat Wayfarer ns 4145 Mike Roll Shirley Roll 1129 13:57:48 0:37:48 0:33:29 3.0
4 Bilbo Kestrel ns 1500 Nigel Shipley Billy Stannard 1050 13:55:27 0:35:27 0:33:46 4.0
5 Penelope Jane Norfolk B64 Glen Curtis George Curtis 1243 14:01:59 0:41:59 0:33:47 5.0
6 Jenny Kestrel ns 859 Dan Moriarty Mike Thrower 1050 13:56:27 0:36:27 0:34:43 6.0
7 ?? Laser 152425 Tamsin Highfield   1095 13:58:43 0:38:43 0:35:21 7.0
8 No Hope Laser 127562 Andy Bedwell   1095 13:58:49 0:38:49 0:35:27 8.0
9 Neptune Wanderer ns 1723 Bethany Hood Jordan Levett 1193 14:03:15 0:43:15 0:36:15 9.0
10 Smart RS RS200 ns 608 Ryan Langston Amy Hewitt 1078 13:59:13 0:39:13 0:36:23 10.0
11 Wanderer Wanderer ns 467 David Grief Mark Popay 1193 14:04:15 0:44:15 0:37:05 11.0
12 Herewego Norfolk B14 Richard Baylis Caroline Baylis 1243 14:06:45 0:46:45 0:37:37 12.0
13 Brambling Norfolk B47 Sue Grief Danny Johnson 1243 14:07:37 0:47:37 0:38:18 13.0
14 Hurrican Kestrel ns 492 Charlie Folkard Corisa Clark 1050 14:00:32 0:40:32 0:38:36 14.0
15 Poseidon Wanderer ns 1302 Adam Yorkston Kyle Beamish 1193 14:07:43 0:47:43 0:40:00 15.0
16 Bananarama Wayfarer ns 6319 Derek Watson Ann Other 1129 14:07:10 0:47:10 0:41:47 16.0
17 Cosmic Wanderer ns 699 Stuart Blyth Bev Blyth 1193 14:17:22 0:57:22 0:48:05 17.0
18 Mr Angry Laser 153482 Jake Shipley   1095   RET   27.0

R3 - 2016-08-02 at 10:10

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:10, Wind dir: NE, Ave wind: 2 mph
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Mr Angry Laser 153482 Jake Shipley   1095 10:50:41 0:40:41 0:37:09 1.0
2 Smart RS RS200 ns 608 Ryan Langston Amy Hewitt 1078 10:50:31 0:40:31 0:37:35 2.0
3 Penelope Jane Norfolk B64 Glen Curtis George Curtis 1243 11:01:17 0:51:17 0:41:15 3.0
4 Wanderer Wanderer ns 467 David Grief Mark Popay 1193 11:00:16 0:50:16 0:42:08 4.0
5 Rude Boy Streaker 1664 Rowan Curtis   1137 10:57:58 0:47:58 0:42:11 5.0
6 King Murphy Laser 147658 Harry Shipley   1095 10:57:14 0:47:14 0:43:08 6.0
7 Neptune Wanderer ns 1723 Bethany Hood Jordan Levett 1193 11:01:31 0:51:31 0:43:11 7.0
8 Spume Leader 1197 Simon Marfleet C Marfleet 1117 11:00:02 0:50:02 0:44:48 8.0
9 Bilbo Kestrel ns 1500 Nigel Shipley Billy Stannard 1050 10:57:35 0:47:35 0:45:19 9.0
10 Ratty Norfolk B67 JW Julie Walker Tim Haycock 1243 11:07:30 0:57:30 0:46:16 10.0
11 Hurrican Kestrel ns 492 Charlie Folkard Corisa Clark 1050 10:58:37 0:48:37 0:46:18 11.0
12 ?? Laser 152425 Tamsin Highfield   1095 11:01:34 0:51:34 0:47:06 12.0
13 Yarebeat Wayfarer ns 4145 Mike Roll Shirley Roll 1129 11:04:35 0:54:35 0:48:21 13.0
14 Brambling Norfolk B47 Sue Grief Danny Johnson 1243 11:17:10 1:07:10 0:54:02 14.0
15 Herewego Norfolk B14 Richard Baylis Caroline Baylis 1243 11:17:59 1:07:59 0:54:42 15.0
16 Poseidon Wanderer ns 1302 Adam Yorkston Kyle Beamish 1193 11:18:22 1:08:22 0:57:18 16.0
17 Bunty Graduate 1391 Simon Stewart Agata 1136 11:26:37 1:16:37 1:07:27 17.0

R4 - 2016-08-02 at 13:20

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 13:20, Wind dir: SSW, Ave wind: 2 mph
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Mr Angry Laser 153482 Jake Shipley   1095 13:47:30 0:27:30 0:25:07 1.0
2 Rude Boy Streaker 1664 Rowan Curtis   1137 13:51:49 0:31:49 0:27:59 2.0
3 King Murphy Laser 147658 Harry Shipley   1095 13:51:30 0:31:30 0:28:46 3.0
4 Smart RS RS200 ns 608 Ryan Langston Amy Hewitt 1078 13:51:37 0:31:37 0:29:20 4.0
5 Jenny Kestrel ns 859 Dan Moriarty Mike Thrower 1050 13:51:40 0:31:40 0:30:10 5.0
6 Neptune Wanderer ns 1723 Bethany Hood Jordan Levett 1193 14:01:20 0:41:20 0:34:39 6.0
7 Bilbo Kestrel ns 1500 Nigel Shipley Billy Stannard 1050 13:57:23 0:37:23 0:35:36 7.0
8 Hurrican Kestrel ns 492 Charlie Folkard Corisa Clark 1050 13:57:25 0:37:25 0:35:38 8.0
9 Bunty Graduate 1391 Simon Stewart Agata 1136 14:07:37 0:47:37 0:41:55 9.0
10 Yarebeat Wayfarer ns 4145 Mike Roll Shirley Roll 1129   RET   27.0
10 Wanderer Wanderer ns 467 David Grief Mark Popay 1193   RET   27.0
10 Penelope Jane Norfolk B64 Glen Curtis George Curtis 1243   RET   27.0

R5 - 2016-08-03 at 10:10

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:10, Wind dir: SSW, Ave wind: 17 mph
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Jenny Kestrel ns 859 Dan Moriarty Mike Thrower 1050 10:39:09 0:29:09 0:27:46 1.0
2 ?? Laser 152425 Tamsin Highfield   1095 10:40:40 0:30:40 0:28:00 2.0
3 Rude Boy Streaker 1664 Rowan Curtis   1137 10:42:02 0:32:02 0:28:10 3.0
4 Herewego Norfolk B14 Richard Baylis Caroline Baylis 1243 10:46:01 0:36:01 0:28:59 4.0
5 Neptune Wanderer ns 1723 Bethany Hood Jordan Levett 1193 10:45:04 0:35:04 0:29:24 5.0
6 Yarebeat Wayfarer ns 4145 Mike Roll Shirley Roll 1129 10:43:13 0:33:13 0:29:25 6.0
7 Smart RS RS200 ns 608 Ryan Langston Amy Hewitt 1078 10:42:13 0:32:13 0:29:53 7.0
8 Mr Angry Laser 153482 Jake Shipley   1095 10:42:48 0:32:48 0:29:57 8.0
9 Spume Leader 1197 Simon Marfleet C Marfleet 1117 10:43:46 0:33:46 0:30:14 9.0
10 Hurrican Kestrel ns 492 Charlie Folkard Corisa Clark 1050 10:42:10 0:32:10 0:30:38 10.0
11 Bilbo Kestrel ns 1500 Nigel Shipley Billy Stannard 1050 10:42:15 0:32:15 0:30:43 11.0
12 Wanderer Wanderer ns 467 David Grief Mark Popay 1193 10:51:43 0:41:43 0:34:58 12.0
13 Cosmic Wanderer ns 699 Stuart Blyth Bev Blyth 1193   RET   27.0

R6 - 2016-08-03 at 13:20

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 13:20, Wind dir: WSW, Ave wind: 20 mph
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 King Murphy Laser 147658 Harry Shipley   1095 13:39:48 0:19:48 0:18:05 1.0
2 ?? Laser 152425 Tamsin Highfield   1095 13:40:06 0:20:06 0:18:21 2.0
3 Rude Boy Streaker 1664 Rowan Curtis   1137 13:41:12 0:21:12 0:18:39 3.0
4 Mr Angry Laser 153482 Jake Shipley   1095 13:40:46 0:20:46 0:18:58 4.0
5 Neptune Wanderer ns 1723 Bethany Hood Jordan Levett 1193 13:42:42 0:22:42 0:19:02 5.0
6 Bilbo Kestrel ns 1500 Nigel Shipley Billy Stannard 1050 13:40:11 0:20:11 0:19:13 6.0
7 Jenny Kestrel ns 859 Dan Moriarty Mike Thrower 1050 13:41:31 0:21:31 0:20:30 7.0
8 Smart RS RS200 ns 608 Ryan Langston Amy Hewitt 1078 13:42:38 0:22:38 0:21:00 8.0
9 Hurrican Kestrel ns 492 Charlie Folkard Corisa Clark 1050 13:42:34 0:22:34 0:21:30 9.0
10 Wanderer Wanderer ns 467 David Grief Mark Popay 1193 13:52:31 0:32:31 0:27:15 10.0
11 Yarebeat Wayfarer ns 4145 Mike Roll Shirley Roll 1129   RET   27.0
11 Herewego Norfolk B14 Richard Baylis Caroline Baylis 1243   RET   27.0
11 Bunty Graduate 1391 Simon Stewart Agata 1136   RET   27.0
11 Cosmic Wanderer ns 699 Stuart Blyth Bev Blyth 1193   RET   27.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com