RNLI Pennant 2017

Beccles ASC

Results are provisional

Overall

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st King Murphy Laser 147658 Harry Shipley   1097 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 (3.0) (4.0) (3.0) 2.0 19.0 7.0
2nd Penelope Jane Norfolk B64 George Curtis Glen Curtis 1243 (5.0) 4.0 (71.0 DNC) (71.0 DNC) (4.5) 2.0 1.0 2.0 2.0 1.0 163.5 12.0
3rd Blue RS Fly RS200 ns 612 Jon Blankley Sophie Manders 1078 3.0 3.0 (4.0) (4.0) (4.5) 3.0 (4.0) 1.0 1.0 4.0 31.5 15.0
4th Smart RS RS200 ns 608 Ryan Langston Amy Hewitt 1078 4.0 5.0 5.0 5.0 2.0 (7.0) (71.0 DNC) (71.0 DNC) (10.0) 3.0 183.0 24.0
5th Kes Kestrel ns 492 Richard Lewis Tim French 1056 (9.0) (8.0) (71.0 DNC) (71.0 DNC) 6.0 6.0 5.5 5.0 6.0 6.0 193.5 34.5
6th Grey Wolf Laser 152416 Andrew Morgan   1097 7.0 9.0 (71.0 DNC) (71.0 DNC) 8.0 (71.0 DNC) 5.5 3.0 (12.0) 9.0 266.5 41.5
7th Tubulous Kestrel ns 494 Jeremy Rake Emma Schofield 1056 (8.0) 6.0 8.0 7.0 7.0 8.0 (71.0 DNC) (71.0 DNC) (11.0) 7.0 204.0 43.0
8th Flits Lightning 368 260 David Elliott   1170 6.0 7.0 7.0 9.0 (71.0 DNC) (71.0 DNC) (22.0 RET) 8.0 9.0 (11.0) 221.0 46.0
9th Mutley II Enterprise 21976 Simon Stewart Mark Pike 1113 10.0 11.0 9.0 10.0 10.0 10.0 (71.0 DNC) (71.0 DNC) (71.0 DNC) (71.0 DNC) 344.0 60.0
10th Flash Lightning 368 322 Mark Langston   1170 2.0 2.0 (71.0 DNC) (71.0 DNC) 3.0 5.0 (71.0 DNC) (71.0 DNC) 71.0 DNC 71.0 DNC 438.0 154.0
11th Herewego Norfolk B14 Richard Baylis Caroline Baylis 1243 (71.0 DNC) (71.0 DNC) 6.0 8.0 (71.0 DNC) (71.0 DNC) 2.0 6.0 71.0 DNC 71.0 DNC 448.0 164.0
12th Brambling Norfolk B47 Sue Grief Danny Johnson 1243 (71.0 DNC) (71.0 DNC) (71.0 DNC) (71.0 DNC) 71.0 DNC 71.0 DNC 7.0 7.0 7.0 8.0 455.0 171.0
13th Rincewind Kestrel ns 859 Dan Moriarty Mike Thrower 1056 (71.0 DNC) (71.0 DNC) 3.0 2.0 22.0 RET 4.0 (71.0 DNC) (71.0 DNC) 71.0 DNC 71.0 DNC 457.0 173.0
14th Cosmic Wanderer ns 699 Stuart Blyth Bev Blyth 1204 11.0 10.0 (71.0 DNC) (71.0 DNC) 22.0 RET 9.0 (71.0 DNC) (71.0 DNC) 71.0 DNC 71.0 DNC 478.0 194.0
15th W467 Wanderer ns 467 David Grief   1204 (71.0 DNC) (71.0 DNC) (71.0 DNC) (71.0 DNC) 71.0 DNC 71.0 DNC 22.0 RET 9.0 4.0 22.0 DNS 483.0 199.0
16th Dragonfly Norfolk B56 Ron Haynes Roger Campling 1243 (71.0 DNC) (71.0 DNC) (71.0 DNC) (71.0 DNC) 9.0 71.0 DNC 71.0 DNC 71.0 DNC 8.0 12.0 526.0 242.0
17th Bilbo Kestrel ns 1500 Nigel Shipley Billy Stannard 1056 (71.0 DNC) (71.0 DNC) 1.0 3.0 (71.0 DNC) (71.0 DNC) 71.0 DNC 71.0 DNC 71.0 DNC 71.0 DNC 572.0 288.0
18th Yarebeat Wayfarer ns 4145 Mike Roll Shirley Georgie Roll 1124 (71.0 DNC) (71.0 DNC) (71.0 DNC) (71.0 DNC) 71.0 DNC 71.0 DNC 71.0 DNC 71.0 DNC 5.0 10.0 583.0 299.0
19th Tornado Enterprise 20403 Matt Catton Liam Stewart 1113 (71.0 DNC) (71.0 DNC) 10.0 11.0 (71.0 DNC) (71.0 DNC) 71.0 DNC 71.0 DNC 71.0 DNC 71.0 DNC 589.0 305.0
20th Shanderlee Norfolk B76 Richard Salisbury Mike Thrower 1243 (71.0 DNC) (71.0 DNC) (71.0 DNC) (71.0 DNC) 71.0 DNC 71.0 DNC 71.0 DNC 71.0 DNC 71.0 DNC 5.0 644.0 360.0
21st Tankard D Norfolk B21 Richard Deller Rory Kelsey 1243 (71.0 DNC) (71.0 DNC) (71.0 DNC) 6.0 (71.0 DNC) 71.0 DNC 71.0 DNC 71.0 DNC 71.0 DNC 71.0 DNC 645.0 361.0

R9 - 2017-04-29 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 14:00, Wind dir: SSE, Ave wind: 10 mph
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Blue RS Fly RS200 ns 612 Jon Blankley Sophie Manders 1078 14:34:25 0:34:25 0:31:56 1.0
2 Penelope Jane Norfolk B64 George Curtis Glen Curtis 1243 14:40:14 0:40:14 0:32:22 2.0
3 King Murphy Laser 147658 Harry Shipley   1097 14:36:45 0:36:45 0:33:30 3.0
4 W467 Wanderer ns 467 David Grief   1204 14:40:50 0:40:50 0:33:55 4.0
5 Yarebeat Wayfarer ns 4145 Mike Roll Shirley Georgie Roll 1124 14:38:44 0:38:44 0:34:28 5.0
6 Kes Kestrel ns 492 Richard Lewis Tim French 1056 14:37:28 0:37:28 0:35:29 6.0
7 Brambling Norfolk B47 Sue Grief Danny Johnson 1243 14:44:44 0:44:44 0:35:59 7.0
8 Dragonfly Norfolk B56 Ron Haynes Roger Campling 1243 14:44:52 0:44:52 0:36:06 8.0
9 Flits Lightning 368 260 David Elliott   1170 14:42:15 0:42:15 0:36:07 9.0
10 Smart RS RS200 ns 608 Ryan Langston Amy Hewitt 1078 14:39:16 0:39:16 0:36:26 10.0
11 Tubulous Kestrel ns 494 Jeremy Rake Emma Schofield 1056 14:40:37 0:40:37 0:38:28 11.0
12 Grey Wolf Laser 152416 Andrew Morgan   1097 14:43:50 0:43:50 0:39:57 12.0

R10 - 2017-04-29 at 15:15

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 15:15, Wind dir: SSE, Ave wind: 15 mph
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Penelope Jane Norfolk B64 George Curtis Glen Curtis 1243 15:58:37 0:43:37 0:35:05 1.0
2 King Murphy Laser 147658 Harry Shipley   1097 15:53:56 0:38:56 0:35:29 2.0
3 Smart RS RS200 ns 608 Ryan Langston Amy Hewitt 1078 15:53:31 0:38:31 0:35:44 3.0
4 Blue RS Fly RS200 ns 612 Jon Blankley Sophie Manders 1078 15:53:41 0:38:41 0:35:53 4.0
5 Shanderlee Norfolk B76 Richard Salisbury Mike Thrower 1243 16:00:25 0:45:25 0:36:32 5.0
6 Kes Kestrel ns 492 Richard Lewis Tim French 1056 15:54:39 0:39:39 0:37:33 6.0
7 Tubulous Kestrel ns 494 Jeremy Rake Emma Schofield 1056 15:55:00 0:40:00 0:37:53 7.0
8 Brambling Norfolk B47 Sue Grief Danny Johnson 1243 16:03:27 0:48:27 0:38:59 8.0
9 Grey Wolf Laser 152416 Andrew Morgan   1097 15:57:59 0:42:59 0:39:11 9.0
10 Yarebeat Wayfarer ns 4145 Mike Roll Shirley Georgie Roll 1124 15:59:10 0:44:10 0:39:18 10.0
11 Flits Lightning 368 260 David Elliott   1170 16:01:36 0:46:36 0:39:50 11.0
12 Dragonfly Norfolk B56 Ron Haynes Roger Campling 1243 16:04:57 0:49:57 0:40:11 12.0
13 W467 Wanderer ns 467 David Grief   1204   DNS   22.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com