Commodore's Cup 2017

Beccles ASC

Results are provisional

Overall

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Laser Laser 169158 Tamsin Highfield   1097 1.0 (7.0) 5.0 (8.0) 1.0 2.0 24.0 9.0
2nd King Murphy Laser 147658 Harry Shipley   1097 4.0 1.0 1.0 (12.0) 3.0 (6.0) 27.0 9.0
3rd Blue RS Fly RS200 ns 612 Jon Blankley Sophie Manders 1078 (72.0 DNC) 2.0 3.0 1.0 (4.0) 4.0 86.0 10.0
4th Penelope Jane Norfolk B64 Glen Curtis George Curtis 1243 (72.0 DNC) 5.0 (6.0) 3.0 2.0 1.0 89.0 11.0
5th Tankard Norfolk B21 Rory Kelsey Max McKenna 1243 2.0 (72.0 DNC) 4.0 (11.0) 7.0 3.0 99.0 16.0
6th Jenny Kestrel ns 859 Dan Moriarty Mike Thrower 1056 6.5 4.0 (72.0 DNC) 4.0 (72.0 DNC) 5.0 163.5 19.5
7th Smart RS RS200 ns 608 Ryan Langston Amy Hewitt 1078 6.5 (9.0) 2.0 6.0 (23.0 RET) 7.0 53.5 21.5
8th Kes Kestrel ns 492 Charlie Folkard Corisa Clark 1056 3.0 6.0 (72.0 DNC) 5.0 8.0 (72.0 DNC) 166.0 22.0
9th Wanderfull Wanderer ns 1723 Bethany Hood Jordan Levett 1204 (8.0) (13.0) 7.0 2.0 6.0 8.0 44.0 23.0
10th Eirm Solo 4157 Terry Cook   1143 9.0 3.0 10.0 7.0 (72.0 DNC) (72.0 DNC) 173.0 29.0
11th Wanderer Wanderer ns 467 David Grief Mark Popay 1204 5.0 11.0 8.0 (72.0 DNC) (12.0) 10.0 118.0 34.0
12th Laura III Enterprise 21838 Stuart Halliday Karl Porter 1113 10.0 (72.0 DNC) 9.0 9.0 10.0 (12.0) 122.0 38.0
13th Streaker Streaker 1890 Nick Billingsley   1132 13.0 8.0 (23.0 RET) (14.0) 9.0 9.0 76.0 39.0
14th Brambling Norfolk B47 Sue Grief Danny Johnson 1243 12.0 15.0 12.0 (72.0 DNC) (23.0 RET) 13.0 147.0 52.0
15th Grey Wolf Laser 152416 Andrew Morgan   1097 16.0 17.0 (72.0 DNC) (72.0 DNC) 11.0 11.0 199.0 55.0
16th Wanderless Wanderer ns 1302 Kyle Beamish Adam Yorkston 1204 15.0 14.0 13.0 13.0 (72.0 DNC) (72.0 DNC) 199.0 55.0
17th Herewego Norfolk B14 Richard Baylis Caroline Baylis 1243 (72.0 DNC) 10.0 (72.0 DNC) 72.0 DNC 5.0 72.0 DNC 303.0 159.0
18th Yarebeat Wayfarer ns 4145 Mike Roll Shirley Roll 1124 11.0 12.0 (72.0 DNC) (72.0 DNC) 72.0 DNC 72.0 DNC 311.0 167.0
19th Tubulous Kestrel ns 494 Jeremy Rake Emma Schofield/ Rake Jnr 1056 (72.0 DNC) 16.0 (72.0 DNC) 10.0 72.0 DNC 72.0 DNC 314.0 170.0
20th Radial Laser Radial 152418 Hugo Blyth   1139 14.0 18.0 (72.0 DNC) (72.0 DNC) 72.0 DNC 72.0 DNC 320.0 176.0
21st Sunny Comet 79 David Hirst   1204 (72.0 DNC) (72.0 DNC) 11.0 23.0 RET 72.0 DNC 72.0 DNC 322.0 178.0
22nd Laser2000 Laser 2000 22219 Karl Porter ??? 1133 (72.0 DNC) (72.0 DNC) 72.0 DNC 23.0 RET 72.0 DNC 72.0 DNC 383.0 239.0

R1 - 2017-08-07 at 10:10

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:10, Wind dir: W, Ave wind: 12 mph
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Laser Laser 169158 Tamsin Highfield   1097 10:45:25 0:35:25 0:32:17 1.0
2 Tankard Norfolk B21 Rory Kelsey Max McKenna 1243 10:50:53 0:40:53 0:32:53 2.0
3 Kes Kestrel ns 492 Charlie Folkard Corisa Clark 1056 10:45:27 0:35:27 0:33:34 3.0
4 King Murphy Laser 147658 Harry Shipley   1097 10:47:37 0:37:37 0:34:17 4.0
5 Wanderer Wanderer ns 467 David Grief Mark Popay 1204 10:51:44 0:41:44 0:34:40 5.0
6 Jenny Kestrel ns 859 Dan Moriarty Mike Thrower 1056 10:46:51 0:36:51 0:34:54 6.5
6 Smart RS RS200 ns 608 Ryan Langston Amy Hewitt 1078 10:47:37 0:37:37 0:34:54 6.5
8 Wanderfull Wanderer ns 1723 Bethany Hood Jordan Levett 1204 10:52:03 0:42:03 0:34:56 8.0
9 Eirm Solo 4157 Terry Cook   1143 10:50:08 0:40:08 0:35:07 9.0
10 Laura III Enterprise 21838 Stuart Halliday Karl Porter 1113 10:49:20 0:39:20 0:35:20 10.0
11 Yarebeat Wayfarer ns 4145 Mike Roll Shirley Roll 1124 10:50:30 0:40:30 0:36:02 11.0
12 Brambling Norfolk B47 Sue Grief Danny Johnson 1243 10:55:04 0:45:04 0:36:15 12.0
13 Streaker Streaker 1890 Nick Billingsley   1132 10:51:38 0:41:38 0:36:47 13.0
14 Radial Laser Radial 152418 Hugo Blyth   1139 10:52:32 0:42:32 0:37:21 14.0
15 Wanderless Wanderer ns 1302 Kyle Beamish Adam Yorkston 1204 10:55:10 0:45:10 0:37:31 15.0
16 Grey Wolf Laser 152416 Andrew Morgan   1097 10:51:14 0:41:14 0:37:35 16.0

R2 - 2017-08-07 at 13:20

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 13:20, Wind dir: W, Ave wind: 10 mph
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 King Murphy Laser 147658 Harry Shipley   1097 13:50:31 0:30:31 0:27:49 1.0
2 Blue RS Fly RS200 ns 612 Jon Blankley Sophie Manders 1078 13:50:33 0:30:33 0:28:20 2.0
3 Eirm Solo 4157 Terry Cook   1143 13:53:40 0:33:40 0:29:27 3.0
4 Jenny Kestrel ns 859 Dan Moriarty Mike Thrower 1056 13:51:26 0:31:26 0:29:46 4.0
5 Penelope Jane Norfolk B64 Glen Curtis George Curtis 1243 13:58:27 0:38:27 0:30:56 5.0
6 Kes Kestrel ns 492 Charlie Folkard Corisa Clark 1056 13:53:17 0:33:17 0:31:31 6.0
7 Laser Laser 169158 Tamsin Highfield   1097 13:54:57 0:34:57 0:31:52 7.0
8 Streaker Streaker 1890 Nick Billingsley   1132 13:56:37 0:36:37 0:32:21 8.0
9 Smart RS RS200 ns 608 Ryan Langston Amy Hewitt 1078 13:55:13 0:35:13 0:32:40 9.0
10 Herewego Norfolk B14 Richard Baylis Caroline Baylis 1243 14:00:56 0:40:56 0:32:56 10.0
11 Wanderer Wanderer ns 467 David Grief Mark Popay 1204 13:59:52 0:39:52 0:33:07 11.0
12 Yarebeat Wayfarer ns 4145 Mike Roll Shirley Roll 1124 13:57:44 0:37:44 0:33:34 12.0
13 Wanderfull Wanderer ns 1723 Bethany Hood Jordan Levett 1204 14:00:33 0:40:33 0:33:41 13.0
14 Wanderless Wanderer ns 1302 Kyle Beamish Adam Yorkston 1204 14:01:55 0:41:55 0:34:49 14.0
15 Brambling Norfolk B47 Sue Grief Danny Johnson 1243 14:03:27 0:43:27 0:34:57 15.0
16 Tubulous Kestrel ns 494 Jeremy Rake Emma Schofield/ Rake Jnr 1056 13:57:10 0:37:10 0:35:12 16.0
17 Grey Wolf Laser 152416 Andrew Morgan   1097 14:01:10 0:41:10 0:37:32 17.0
18 Radial Laser Radial 152418 Hugo Blyth   1139 14:05:00 0:45:00 0:39:31 18.0

R3 - 2017-08-08 at 10:10

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:10, Wind dir: NE, Ave wind: 2 mph
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 King Murphy Laser 147658 Harry Shipley   1097 10:36:23 0:26:23 0:24:03 1.0
2 Smart RS RS200 ns 608 Ryan Langston Amy Hewitt 1078 10:36:05 0:26:05 0:24:12 2.0
3 Blue RS Fly RS200 ns 612 Jon Blankley Sophie Manders 1078 10:36:34 0:26:34 0:24:39 3.0
4 Tankard Norfolk B21 Rory Kelsey Max McKenna 1243 10:44:25 0:34:25 0:27:41 4.0
5 Laser Laser 169158 Tamsin Highfield   1097 10:41:06 0:31:06 0:28:21 5.0
6 Penelope Jane Norfolk B64 Glen Curtis George Curtis 1243 10:45:27 0:35:27 0:28:31 6.0
7 Wanderfull Wanderer ns 1723 Bethany Hood Jordan Levett 1204 10:44:37 0:34:37 0:28:45 7.0
8 Wanderer Wanderer ns 467 David Grief Mark Popay 1204 10:46:31 0:36:31 0:30:20 8.0
9 Laura III Enterprise 21838 Stuart Halliday Karl Porter 1113 10:44:30 0:34:30 0:31:00 9.0
10 Eirm Solo 4157 Terry Cook   1143 10:45:35 0:35:35 0:31:08 10.0
11 Sunny Comet 79 David Hirst   1204 10:47:43 0:37:43 0:31:20 11.0
12 Brambling Norfolk B47 Sue Grief Danny Johnson 1243 10:51:43 0:41:43 0:33:34 12.0
13 Wanderless Wanderer ns 1302 Kyle Beamish Adam Yorkston 1204 10:59:14 0:49:14 0:40:53 13.0
14 Streaker Streaker 1890 Nick Billingsley   1132   RET   23.0

R4 - 2017-08-08 at 13:20

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 13:20, Wind dir: SSW, Ave wind: 2 mph
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Blue RS Fly RS200 ns 612 Jon Blankley Sophie Manders 1078 13:46:42 0:26:42 0:24:46 1.0
2 Wanderfull Wanderer ns 1723 Bethany Hood Jordan Levett 1204 13:50:08 0:30:08 0:25:02 2.0
3 Penelope Jane Norfolk B64 Glen Curtis George Curtis 1243 13:51:19 0:31:19 0:25:12 3.0
4 Jenny Kestrel ns 859 Dan Moriarty Mike Thrower 1056 13:46:42 0:26:42 0:25:17 4.0
5 Kes Kestrel ns 492 Charlie Folkard Corisa Clark 1056 13:46:58 0:26:58 0:25:32 5.0
6 Smart RS RS200 ns 608 Ryan Langston Amy Hewitt 1078 13:47:45 0:27:45 0:25:45 6.0
7 Eirm Solo 4157 Terry Cook   1143 13:49:42 0:29:42 0:25:59 7.0
8 Laser Laser 169158 Tamsin Highfield   1097 13:49:45 0:29:45 0:27:07 8.0
9 Laura III Enterprise 21838 Stuart Halliday Karl Porter 1113 13:50:20 0:30:20 0:27:15 9.0
10 Tubulous Kestrel ns 494 Jeremy Rake Emma Schofield/ Rake Jnr 1056 13:49:47 0:29:47 0:28:12 10.0
11 Tankard Norfolk B21 Rory Kelsey Max McKenna 1243 13:55:52 0:35:52 0:28:51 11.0
12 King Murphy Laser 147658 Harry Shipley   1097 13:52:01 0:32:01 0:29:11 12.0
13 Wanderless Wanderer ns 1302 Kyle Beamish Adam Yorkston 1204 13:56:54 0:36:54 0:30:39 13.0
14 Streaker Streaker 1890 Nick Billingsley   1132 14:00:27 0:40:27 0:35:44 14.0
15 Sunny Comet 79 David Hirst   1204   RET   23.0
15 Laser2000 Laser 2000 22219 Karl Porter ??? 1133   RET   23.0

R5 - 2017-08-09 at 10:10

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:10, Wind dir: SSW, Ave wind: 17 mph
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Laser Laser 169158 Tamsin Highfield   1097 10:38:36 0:28:36 0:26:04 1.0
2 Penelope Jane Norfolk B64 Glen Curtis George Curtis 1243 10:43:25 0:33:25 0:26:53 2.0
3 King Murphy Laser 147658 Harry Shipley   1097 10:41:10 0:31:10 0:28:25 3.0
4 Blue RS Fly RS200 ns 612 Jon Blankley Sophie Manders 1078 10:41:30 0:31:30 0:29:13 4.0
5 Herewego Norfolk B14 Richard Baylis Caroline Baylis 1243 10:47:26 0:37:26 0:30:07 5.0
6 Wanderfull Wanderer ns 1723 Bethany Hood Jordan Levett 1204 10:46:29 0:36:29 0:30:18 6.0
7 Tankard Norfolk B21 Rory Kelsey Max McKenna 1243 10:48:07 0:38:07 0:30:40 7.0
8 Kes Kestrel ns 492 Charlie Folkard Corisa Clark 1056 10:42:43 0:32:43 0:30:59 8.0
9 Streaker Streaker 1890 Nick Billingsley   1132 10:46:34 0:36:34 0:32:18 9.0
10 Laura III Enterprise 21838 Stuart Halliday Karl Porter 1113 10:46:41 0:36:41 0:32:58 10.0
11 Grey Wolf Laser 152416 Andrew Morgan   1097 10:46:28 0:36:28 0:33:15 11.0
12 Wanderer Wanderer ns 467 David Grief Mark Popay 1204 10:50:42 0:40:42 0:33:48 12.0
13 Smart RS RS200 ns 608 Ryan Langston Amy Hewitt 1078   RET   23.0
13 Brambling Norfolk B47 Sue Grief Danny Johnson 1243   RET   23.0

R6 - 2017-08-09 at 13:20

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 13:20, Wind dir: WSW, Ave wind: 20 mph
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Penelope Jane Norfolk B64 Glen Curtis George Curtis 1243 13:52:32 0:32:32 0:26:10 1.0
2 Laser Laser 169158 Tamsin Highfield   1097 13:48:47 0:28:47 0:26:14 2.0
3 Tankard Norfolk B21 Rory Kelsey Max McKenna 1243 13:53:54 0:33:54 0:27:16 3.0
4 Blue RS Fly RS200 ns 612 Jon Blankley Sophie Manders 1078 13:50:19 0:30:19 0:28:07 4.0
5 Jenny Kestrel ns 859 Dan Moriarty Mike Thrower 1056 13:49:44 0:29:44 0:28:09 5.0
6 King Murphy Laser 147658 Harry Shipley   1097 13:50:58 0:30:58 0:28:14 6.0
7 Smart RS RS200 ns 608 Ryan Langston Amy Hewitt 1078 13:52:07 0:32:07 0:29:48 7.0
8 Wanderfull Wanderer ns 1723 Bethany Hood Jordan Levett 1204 13:56:32 0:36:32 0:30:21 8.0
9 Streaker Streaker 1890 Nick Billingsley   1132 13:55:20 0:35:20 0:31:13 9.0
10 Wanderer Wanderer ns 467 David Grief Mark Popay 1204 13:58:24 0:38:24 0:31:54 10.0
11 Grey Wolf Laser 152416 Andrew Morgan   1097 13:55:20 0:35:20 0:32:13 11.0
12 Laura III Enterprise 21838 Stuart Halliday Karl Porter 1113 13:55:59 0:35:59 0:32:20 12.0
13 Brambling Norfolk B47 Sue Grief Danny Johnson 1243 14:01:56 0:41:56 0:33:44 13.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com